Hemofilia jest chorobą uwarunkowaną genetycznie, charakteryzująca się zaburzeniami krzepnięcia krwi. Jest to spowodowane zmniejszeniem w osoczu aktywności odpowiednio czynnika krzepnięcia krwi VIII (hemofilia A) lub czynnika krzepnięcia krwi IX (hemofilia B).
Powtarzające się wylewy krwi do stawów i do mięśni doprowadzają do rozwoju artropatii hemofilowej objawiającej się przede wszystkim bólem, ograniczeniem ruchomości oraz zmianami w postawie ciała i w sposobie poruszania się.
Od 2017 roku współpracujemy z Katedrą i Kliniką Hematologii Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum.
W ramach grantów i projektów naukowych prowadzimy terapię pacjentów z hemofilia i pokrewnymi skazami krwotocznymi (niedobór czynnika VII, choroba von Willebranda).
Terapia koncentruje się na eliminacji aktualnych objawów i poprawie stanu funkcjonalnego naszych pacjentów. Kluczowa w tym procesie jest poprawa funkcji stawów i mięśni, zmniejszenie częstości wylewów, a także znalezienie i eliminacja mechanizmów kompensacyjnych które w pierwszym etapie są konieczne do ochrony uszkodzonych struktur, natomiast nieprzerwane prowadzą do dalszych uszkodzeń.
Zakres terapii:
- rehabilitacja w artropatii hemofilowej,
- rehabilitacja po krwawieniu dostawowym,
- rehabilitacja po krwawieniu domięśniowym,
- rehabilitacja okołooperacyjna.